APC Power Distribution Module PDM3450CS50-500
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
19
quantity
Product details
Category
1 Year200 V AC to 240 V AC208 V AC220 V AC50 A50 HzPDM3450CS50-500 Power Distribution Module Installation GuideAPC Power Distribution Modules simplify both the global deployment of a standard power distribution system and the expansion of existing APC Modular Power Distribution Unit solutions. A variety of breaker and connector options can be chosen to supply either three-phase or single-phase power to the load. Safety features of the Power Distribution Modules include a latch that disconnects the breaker from AC utility power, connectors with positive locking mechanisms, and isolation of all touch points. Built-in monitoring supplies information about the power consumption of connected devices.APCAmerican Power Conversion CorpCS8365CPDM3450CS50-500PDM3450CS50-500 Power Distribution ModulePower ModuleRoHSYeshttp://www.apc.com
  • Heavy-Duty Construction: Durable design with 3 pole, 4 wire configuration and 50A power rating for reliable performance